Camerlengo

Kardinál komoří svaté Církve římské

Cardinalis camerarius Ecclesiae Sanctae Romanae.

pavilon.jpg

Znak Svatého Stolce v době sedisvakance.       Znak camerlenga v době sedisvakance.                                                                                    Erb a heslo užívá své osobní nebo rodové.

Červenozlatý slunečník (umbraculum, padiglione-pavilon) s papežskými klíči sv. Petra je znakem Svatého Stolce v době sedisvakance. Tento symbol Svatého Stolce má nad svým kardinálským znakem komoří kardinál svaté Církve římské.

Camerlengo-komoří (komorník) je po papeži nejvyšší hodnostář papežského dvora-kurie.
      V době sedisvakance (uprázdnění papežského trůnu) se camerlengo stává hlavou katolické církve a státu Vatikán. Všichni ostatní členové papežské kurie skončí po úmrtí papeže své funkce.

Camerlengo potvrzuje úmrtí papeže a vystavuje úmrtní list. Posílá zprávu kardinálovi státnímu sekretáři (předsedovi vlády) a římskému vikáři (zástupci papeže v římské diecézi).
      Zapečetí papežův byt. Připravuje papežův pohřeb a konkláve (volbu papeže).

Znak camerlenga arcibiskupa Tarsicia Petra Evasia kardinála Bertone, SDB (*2.12.1934).
Ve funkci byl v letech 2007-2014.

tarsicius-bertone.jpg

Tarcisio Bertone štít

Heslo: „Fidem custodire, concordiam servare
             (Chránit víru, svorně sloužit).