Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vojenský rímskokatolícky ordinariát

 

Ordinariát Ozbrojených síl
a
  Ozbrojených zborov Slovenskej republiky

 

------------------------------------------------------------------
Vojenský římskokatolický ordinariát

 

Ordinariát Ozbrojených sil
a
Ozbrojených sborů Slovenské republiky

 

 

Vojenský ordinariát - diecéze s působností po celém Slovensku

 

Katedrála sv. Jana z Mathy a sv. Felixe z Valois
    (2003-2009)

posvěcena: 7.7.1725

 

Katedrála sv. Sebastiána v Bratislavě - Krasňanoch
    (od 2009)

posvěcena: 13.6.2009

bratislava-katedrala-sv.-sebastiana.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

patron: sv. Florián, sv. Jiří, sv. Martin, sv. Michal (archanděl), sv. Šebastián

 

20.1.2003 vydal papež sv. Jan Pavel II. dekret o založení slovenského vojenského vikariátu, který 1.3.2003 povýšil na ordinariát na úrovni diecéze.

 

biskupové:

1. František Rábek 2003 -
    *17.2.1949 Močenok (dříve Sládečkovce). Vysvěcen na kněze 17.6.1972. V letech 1990-2003 působil jako generální vikář nitranské diecéze.
    13.7.1991 ho 265. papež sv. Jan Pavel II. jmenoval pomocným nitranským biskupem s titulem biskupa z Catrumu. Biskupské svěcení přijal 27.7.1991. Vojenským ordinářem ho papež Jan Pavel II. jmenoval 20.1.2003.